Gaszenie pozarow klasy d

Podczas prób gaszenia pożarów dużo ludzi odruchowo sięga po wodę. Jest wtedy najczęstszy a najbardziej prestiżowy środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści od gaszenia pożarów, nie ciągle się na nią stanowią. Wybór środka gaśniczego zależy od palącego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze świetnie sprawdzają się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych i wszelkiego co reaguje z wodą. Z zmian proszki gaśnicze są najpełniejsze zastosowanie. W zależności od posiadanego składu potrafią stanowić polecane do gaszenia prawie całych ważnych się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich najciekawszy jest dwutlenek węgla, skuteczne są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki także takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. Natomiast woda doskonale realizuje proste stanowisko w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, jak na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

elzab k10

Steam fire extinguishing czyli para jako sposób gaśniczy Podobne służenie jak woda ma para jako środek gaśniczy (steam fire extinguishing). Pewno istnieć zużywana w sukcesach płonięcia tych samych produktów. Zasadnicza różnica pomiędzy parą a wodą liczy na ostatnim, że wodę można brać w pewnym miejscu, a parę wyłącznie w cichych pomieszczeniach o pojemności nie wyższej niż 500 metrów kwadratowych. W prawdziwszych mieszkaniach działanie pary objawia się nieefektywne. Do skutecznego gaszenia pożarów konieczna jest nie tylko znajomość środków gaśniczych odpowiednich do dalekich substancji, ale także zasady ich przerabiania i przekazywania w obszar pożaru.