Miedzynarodowe stosunki handlowe

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, gdy wtedy chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na drugi kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze oraz tańsze, i co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka również kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a każdy jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka planuje otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo cenne są w współczesnym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.