Mikroskop i jego funkcje

Urządzenia, dzięki którym można stwierdzić dużo niskie elementy, przyjrzeć się subtelnym detalom, często niewidocznych gołym okiem, nazywamy mikroskopami. Pierwsze mikroskopy optyczne dawały stosunkowo niskie, bo zaledwie dziesięciokrotne, powiększenie. I a nie uzyskały większego znaczenia, jako narzędzie badawcze.

Współczesna nauka, technologia poczyniła wielki postęp w sferze mikroskopii i wykonała, że dziś bardzo modnym stało się mienie z mikroskopów w moc dziedzinach. Mamy mikroskopy warsztatowe, polaryzacyjne, optyczne, holograficzne, operacyjne, fluorescencyjne, elektronowe oraz masa innych. Specjalny rodzaj mikroskopów znalazł zastosowanie w laboratoriach medycznych i naukowych.
Stanowią ostatnie mikroskopy laboratoryjne, specjalnie zaprojektowane do książce w prostym miejscu z obiektywem o podwyższeniu 100 razy. Ich głowica umożliwia dołączenie kamery lub aparatu cyfrowego, dzięki którym można archiwizować zdjęcia z pytań.
Znalazły wykorzystanie w dydaktyce, w książkach laboratoryjnych i nauce. Wszędzie tam, gdzie koniczne są obserwacje próbek przy powiększeniach od minimum 40 razy.
Przyjmuje się ich w medycynie, biologii, technice. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów laboratoryjnych możemy sprawić dokładną analizę moczu, która kupi na znalezienie krwinek, grzybów, kryształów czy bakterii, wyglądających na konkretne stany chorobowe. Poleca się je do poszukiwań histopatologicznych, w onkologii, hematologii. Weterynaria jest dzięki mikroskopom laboratoryjnym o wiele skuteczniejsza w niesieniu pomocy zwierzętom. Mikroskopy są stosowane do badania wody, w kryminalistyce do badania mikrośladów a także do wykrywania trucizny, jubilerstwie do wykrywania fałszywych wyrobów, czy określania ceny produktów, w restauracji zabytków, ochronie miejsca do oceny stanu ekologicznego rzek i jezior, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, włókienniczym. W elektronice mikroskopy pomagają obserwować elementy elektroniczne, lokalizować zwarcia czy pęknięcia ścieżek.
Łatwo nie ma dziedziny, która mogłaby się obyć bez mikroskopu laboratoryjnego.