Oswietlenie awaryjne w magazynie

Systemy oświetlenia awaryjnego mają bardzo charakterystyczną działalność w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, a nawet może stać zagrożone ich trwanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w współczesnych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nigdy nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na inne typy, ale zadaniem każdego spośród nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez dobry czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie lecz w sektorze ale jednocześnie w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma niestety pewne cechy, jakimi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do wprowadzania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało robić wiele godzin, ale energię będzie ważna także dostarczyć do indywidualnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.