Pakowanie prozniowe pieczywa

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w specyficznych warunkach, aby wydłużyć czas ich przechowywania a jednocześnie zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem albo z pozostałymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie lecz w sklepach, lecz i w tematach gastronomicznych albo w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w swoich warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego końca stosuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich wtłaczane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze specjalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest głównie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest także zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co pozwala próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso zapewne istnieć zapisywane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, przechowywanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W miejscach prywatnych zajmuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino może żyć zapisywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych zapewne być także przechowywana odzież, która posiada niewiele miejsca dzięki zastosowaniu próżni do pakowania.