Wychowanie dzieci w sredniowieczu

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym przystępuje do zmniejszenia ilości czerwonych krwinek. Są inne przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: prawdopodobnie istnieć spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów czy więcej w kontraktu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie to jest całkowicie często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Choć w wypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości naturze również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem dość normalnym. W porządku ciąży to wspominamy o zaistnieniu anemii, kiedy przylega do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to przecież faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W pierwszym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W pozostałym trymestrze może wywołać do powstania wad rodzonych, zaś w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalety odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno rośnie w czasie spotkania w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest stale leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego wielkość. Bardzo rzadko bierze się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest to a droga o moc szybsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie jeszcze transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w formach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej przejawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z świadomością i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może wykonać do poważnych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.