Zaawansowana i precyzyjna obrobka skrawaniem

Obróbka skrawaniem należy do podstawowych działów w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza maszynowego. Dzięki niej wytwarza się wiele części maszyn i urządzeń.

Obróbka skrawaniem dzieli się na ścierną (takie procesy jak szlifowanie) oraz wiórową, gdzie stosuje się toczenie, czy frezowanie. W przypadku obróbki wiórowej stosuje się obecnie bardzo zaawansowane maszyny, takie jak tokarki i frezarki cnc. Są to maszyny sterowane numerycznie, czyli takie, gdzie cały proces obróbki jest obsługiwany przez odpowiednio zaprogramowanie maszyny. Dzięki temu toczenie, czy frezowanie cnc jest bardzo precyzyjne. Ponadto, możliwe jest często tworzenie poprzez obróbkę skrawaniem, nawet bardzo zaawansowanych kształtów.

Obrabiarki cnc muszą być wyposażone w zaawansowane elektroniczne układy sterowania oraz odpowiednie oprogramowanie. Oprogramowanie to umożliwia często współpracę z programami typu CAD, co ułatwia wytwarzanie elementów według wcześniej przygotowanych projektów w postaci komputerowych rysunków technicznych.

Obrabiarki cnc muszą być wyposażone nie tylko w precyzyjne układy sterowania, ale również w wysokiej jakości narzędzia skrawające. Są to różnego rodzaju noże tokarskie, frezy, czy płytki wieloostrzowe. Mają one wpływ nie tylko na precyzję obróbki skrawaniem. Odpowiednia twardość takich elementów pozwala bowiem na prowadzenie obróbki nawet bardzo twardych materiałów. Jednocześnie wytrzymałe i odporne na ścieranie narzędzia skrwawiające będą wykazywały większą żywotność nawet po intensywnej eksploatacji. Często stosowanym materiałem do produkcji narzędzi skrawających są węgliki spiekane, charakteryzujące się bardzo dużą twardością.

Zaawansowana technologicznie maszyna musi też być odpowiednio obsługiwana, aby można było w pełni wykorzystać jej potencjał i osiągnąć wysokiej jakości produkty obróbki skrawaniem. Dlatego też bardzo ważna jest wykwalifikowana kadra operatorów cnc i techników obróbki skrawaniem, którzy będą umieli fachowo przeprowadzić toczenie, czy frezowanie cnc oraz w odpowiedni sposób zaprogramować i przygotować do pracy maszyny.