Zaburzenia osobowosci uposledzajace zdolnosci adaptacyjne

O zaburzeniach i wadach psychicznych przedstawia się w Polsce coraz częściej. Problemy związane z psychiką przestają być czystym tematem, ponieważ co roku boryka się spośród nimi wiele ludzi. Razem z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się samym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, które rosną w populacji europejskiej.

Czy boimy się problemów z psychiką? W rankingu chorób, które wywołują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne odnalazłyśmy się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca i AIDS. Warto zawsze pamiętać, że bolączki psychiczne można opanować dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii wydanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi bądź większymi zaburzeniami psychicznymi. Należą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej włącza się je jak schizofrenia), depresje o dużym natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a także fobie. Wśród zaburzeń psychicznych znajdują się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z zdrowym stresem,a nawet otępienie.

Jak należy zgłosić się do psychiatry? Impulsem do wizyty jest przede wszystkim poziom psychiczny, który powoduje szczególny niepokój dotkniętej nim role, jak też zaniepokojenie najbliższych. Własny doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co da na pozytywną terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie daje lepsze efekty.